V Encuentro de investigación

11, 12 y 13 de marzo del 2019

Programa

Lunes, 11 de marzo de 2019

De 8:00 am a 8:40 am

Registro

De 8:40 am a 9:00 am
POLIVALENTE 1

Inauguración

De 9:00 am a 10:00 am
POLIVALENTE 1

André Carlos Ponce de Leon Ferreira de Carvalho

(Universidad de São Paulo - Brasil)

Inteligencia Artificial

De 10:00 am a 10:30 am

Coffe Break + Posters

De 10:30 am a 12:30 pm
POLIVALENTE 1

Modelamiento, experimentación y simulación.

LT 1

(10:30 – 10:42) Evaluación de vulnerabilidad sísmica de Pircas en laderas con el método de elementos discretos: Caso de Estudio viviendas en Carabayllo. SANDRA SANTA CRUZ

(10:42 – 10:54) Comportamiento experimental de albañilería confinada de Ayacucho. – DANIEL QUIUN WONG

(10:54 – 11:06) Bell Towers of Lima’s Cathedral: An architectural-engineering combined seismic study – NICOLA TARQUE RUIZ

(11:06 – 11:18) Technical feasibility of seismic retrofit on an existing Peruvian hospital by Seismic Isolators – NICOLA TARQUE RUIZ / ALEJANDRO MUÑOZ PELAEZ

(11:18 – 11:30) Análisis de campo cercano para el cálculo del área efectiva de radiación (SD) en un pistón axisimétrico radiando en un plano infinito – ANGELO VELARDE

(11:30 – 11:42) Modelamiento para el diseño de un exoesqueleto de miembros inferiores para personas con alteraciones de la marcha – CHRISTIAN CHICOMA

(11:42 – 11:54) Evaluation of a rope mesh reinforcement system for adobe dwellings in seismic areas – MARCIAL BLONDET

(11:54 – 12:06) Synergies Between Lean Construction and Management of Heritage Structures and Conservation Strategies – A General Overview – XAVIER BRIOSO

(12:06 – 12:18) Selection of seismic retrofitting techniques through a multi-criteria methodology and BIM tools to improve transparency –XAVIER BRIOSO

(12:18 – 12:30) Computational fluid dynamics based approaches for modelling Aircraft Turbofans – CESAR CELIS

De 10:30 am a 12:30 pm
POLIVALENTE 2

Bioingeniería y Biotecnología

LT 5

(10:30 – 10:42) Características de un exoesqueleto de miembros inferiores para rehabilitación de la marcha normal – DANTE ELIAS

(10:42 – 10:54) A Parametric 3D-Printed Body Powered Hand Prosthesis Based on the Four-Bar Linkage Mechanism – RODRIGO VEGA CENTENO

(10:54 – 11:06) Atrial Rotor Modulation by Localized Dofetilide Application: An In Silico Study – SANDRA PEREZ

(11:06 – 11:18) Wall Clutter Removal in Doppler Ultrasound using Principal Component Pursuit – PAUL RODRIGUEZ

(11:18 – 11:30) B-line detection using amplitude modulation – frequency modulation (AM-FM) – ROBERTO LAVARELLO

(11:30 – 11:42) In vivo estimation of the Young’s modulus in normal human dermis – ANA CECILIA SAAVEDRA

(11:42 – 11:54) Multi-Parametric and Multi-Wave Tissue Characterization – ROBERTO LAVARELLO

(11:54 – 12:06) Diagnóstico preventivo de pie diabético basado en prueba de estrés térmico y termografía – LUIS VILCAHUAMAN

(12:06 – 12:18) An integrative computational pathology approach to classify prostate cancer. Combining phenotypical, genomic and tumor microenvironment figures using deep learning – LAURA MARIN

(12:18 – 12:30) A breath of information: the volatilome – ALFREDO IBAÑEZ

De 10:30 am a 12:30 pm
AULA MULTIUSO 4

Ciencias de la tierra, astrofísica, medio ambiente y sostenibilidad

LT 7

(10:30 – 10:42) Environmental impacts of the life cycle of alluvial gold mining – RAMZY KAHHAT

(10:42 – 10:54) Environmental performance of landfilling alternatives under different geoclimatical conditions in Peru – IAN VÁZQUEZ-ROWE

(10:54 – 11:06) Sustentos para que los aceites comestibles residuales (ACR) sean considerados dentro del régimen especial de gestión de residuos de bienes priorizados del Perú – SAYDA MUJICA

(11:06 – 11:18) Copper hosted in Red Beds at Tambomachay Deposit (Cuzco, Peru), trapped by bacterially reduced sulfur during migration of basinal fluids – SILVIA ROSAS

(11:18 – 11:30) New payloads in science for new perspectives in University Satellites – RAFAEL VILCHEZ / NEILS VILCHEZ LAGOS

(11:30 – 11:42) Design of a LabVIEW-Based Polyphase Filter Bank Spectrometer for Radio Astronomy using FlexRIO FPGA Technology and CUDA-enabled GPU – RODRIGO FREUNDT

(11:42 – 11:54) Using Electromagnetic Energy from Unipolar Pulses Released prior to Earthquakes to Obtain Images of the Subduction Zone in Central Peru – JORGE HERAUD

(11:54 – 12:06) From the reading of a crisis to that of territorial resilience: the 2017 El Niño in Peru, seen from the capital – JORGE VARGAS

(12:06 – 12:18) Towards a system framework to manage public spaces during humanitarian interventions – JORGE VARGAS

(12:18 – 12:30) Subsidencia y extensión del antearco peruano durante el Cenozoico – WILLEM VIVEEN

De 12:30 pm a 2:00 pm

Almuerzo

De 2:00 pm a 4:00 pm
POLIVALENTE 1

Gestión de la Ingeniería y la Innovación

LT 10

(14:00 – 14:12) Análisis experimental y numérico de la trayectoria de propagación de fisuras por fatiga utilizando XFEM – ROSENDO FRANCO

(14:12 – 14:48) MESA REDONDA – Modelamiento, experimentación y simulación (LT 1)

(14:48 – 15:00) Socio technical systems in supply chain resilience of SMEs: Case study of small Peruvian firms – DOMINGO GONZÁLEZ

(15:00 – 15:12) Exploring the Process Technology Acquisition Decision Making in Multinational and Domestic Firms: A Multi-case Study in the Peruvian Market – RONY CABRERA

(15:12 – 15:24) A case study of science, technology and innovation networks: THE TRIPLE HELIX AT PONTIFICIA UNIVERSIDAD CATOLICA DEL PERU – FRANCISCO CUELLAR

(15:24 – 16:00) MESA REDONDA – Gestión de la Ingeniería y la Innovación (LT 10)

De 2:00 pm a 3:48 pm
POLIVALENTE 2

Bioingeniería y Biotecnología

LT 5

(14:00 – 14:12) Backbone chemical shift assignment of macrophage infectivity potentiator virulence factor of Trypanosoma cruzi – JUAN LOPEZ

(14:12 – 14:24) Presentación de capacidades y proyectos del Laboratorio de Genómica – MARIANA LEGUÍA

(14:24 – 14:36) Optimization of Quantitative RT-PCR Protocol for Zika Virus Detection in Low Viral Sample Concentrations – ALEJANDRA GARCÍA

(14:36 – 14:48) Use of Ribosome Profiling and RNA-seq in a Systems Biology-Based Assessment of Immune Responses to Whole Cell and Acellular Pertussis Vaccines in Healthy Infants in Peru – DIANA JUÁREZ

(14:48 – 15:00) Whole genome analysis reveals highly localized transmission chains and a gravity dynamic of dengue 3 spread within a hyperendemic city in the Peruvian Amazon – ARMANDO TORRE

(15:00 – 15:12) Individual and Spatial Risk of Dengue Virus Infection in Puerto Maldonado, Peru – GABRIELA SALMON

(15:12 – 15:48) MESA REDONDA – Bioingeniería y Biotecnología (LT 5)

De 2:00 pm a 3:48 pm
AULA MULTIUSO 4

Ciencias e ingeniería de la energía

LT 2

(14:00 – 14:36) MESA REDONDA – Ciencias de la tierra, astrofísica, medio ambiente y sostenibilidad (LT 7)

(14:36 – 14:48) Preliminary design of a lab-scale organic rankine cycle for waste heat recovery applications – CARLOS CABEZAS

(14:48 – 15:00) Desarrollo y prueba de prototipos de cocinas limpias con calefacción integrada – JORGE SORIA 

(15:00 – 15:12) Design and evaluation of a compact thermal storage system using river stones for a continuous drying process of agricultural products in Peru – RONALD TUPILA

(15:12 – 15:48) MESA REDONDA –  Ciencias e ingeniería de la energía (LT 2)

De 4:00 pm a 4:30 pm

Coffe Break + Posters

De 9:00 am a 5:00 pm
Ambientes NUBECORP

DIÁLOGO DE PARTICIPANTES CON LOS GRUPOS E INSTITUTOS DE INVESTIGACIÓN DEL DEPARTAMENTO DE INGENIERÍA/PRESENTACIÓN DE TRABAJOS

 

Martes, 12 de marzo de 2019

De 9:00 am a 10:00 am
POLIVALENTE 1

Goncalo Paiva Dias

(Universidad de Aveiro - Portugal)

GOBIERNO ELECTRÓNICO

De 10:00 am a 10:30 am

Coffe Break + Posters

De 10:30 am a 11:06 am
POLIVALENTE 1

Experiencia y resultados de las investigaciones de la PUCP en la Antartida(2019)

MARIBEL GÚZMAN (PUCP)

De 11:06 am a 12:30 am
POLIVALENTE 1

TICs

LT 6

(11:06 – 11:18) Local e-government sophistication in Ecuador: the case of the Manabí province – MANUEL TUPIA ANTICONA

(11:18 – 11:30) Evaluation of local e-government maturity in the Lima Metropolitan Area – MANUEL TUPIA ANTICONA

(11:30 – 11:42Cybersecurity Model for Mobile Devices Aimed At SMEs That Use Freelancers and BYOD schemes – MANUEL TUPIA ANTICONA

(11:42 – 11:54) Implementation model of the Electronic Government. Phase II – Processes and Implementation Guide – MARIUXI BRUZZA MONCAYO

(11:54 – 12:06) Practical Guide for the Implementation of Electronic Government Aligned with Peruvian Regulation – MARIUXI BRUZZA MONCAYO

(12:06 – 12:18) Assessing the Openness of Spatial Data Infrastructures (SDI): Towards a Map of Open SDI – GLEN VANCAUWENBERGHE

(12:18 – 12:30) Exploiting Multi-User Detection (MUD) Radio Capabilities to Improve Stability of CSMA/CA for MANETs – CESAR SANTIVANEZ

De 11:06 am a 11:18 am
POLIVALENTE 2

Control y automatización

LT 4

(11:06 – 11:18) Reverse Parking a Car-Like Mobile Robot with Deep Reinforcement Learning and Preview Control – EDUARDO BEJAR

(11:18 – 11:30) Decentralized Diagnosis via Structural Analysis and Integer Programming. – GUSTAVO PÉREZ

(11:30 – 11:42Entorno Virtual de Simulación de un Sistema de 4 Tanques Acoplados – MARIO SOTO

(11:42 – 11:54) Developing Energy Effective Autonomous USV for Undertaking Missions at the Highlands of Peru – FRANCISCO CUELLAR

(11:54 – 12:30) MESA REDONDA – Control y automatización (LT 4)

De 11:06 am a 12:30 pm
AULA MULTIUSO 4

Ciencia Computacional

LT 9

(11:06 – 11:18) Heuristic Evaluation and Usability Testing as Complementary Methods: A Case Study. – BRAULIO MURILLO VELIZ

(11:18 – 11:30) A Systematic Mapping Review of Software Usability Metrics. – BRAULIO MURILLO VELIZ

(11:30 – 11:42Regularization Parameter-Free Convolutional Sparse Coding via Projections Onto The ℓ1-Ball and The Discrepancy Principle – PAUL RODRIGUEZ

(11:42 – 11:54) Competitive Intelligence Using Domain Ontologies on Facebook of Telecommunications Companies of Peru – GERALDO COLCHADO

(11:54 – 12:06) Corn classification using Deep Learning with UAV imagery. An operational proof of concept – ANDRES FLORES

(12:06 – 12:18) Feature selection algorithm recommendation for gene expression data through gradient boosting and neural network metamodels – EDWIN VILLANUEVA

(12:18 – 12:30) A novel ensemble method for high-dimensional genomic data classification – EDWIN VILLANUEVA

De 12:30 pm a 2:00 pm

Almuerzo

De 2:00 pm a 4:00 pm
POLIVALENTE 1

TICs

LT 6

(14:00 – 14:12) An efficient method for ontology-based multi-vendor firewall misconfiguration detection: A real-case study – CESAR SANTIVANEZ

(14:12 – 14:24) Cost-effective N:1 Firewall Array via subnet-level load balancing by SDN/OpenFlow switches – CESAR SANTIVANEZ

(14:24 – 14:36) Augmented reality and usability best practices: a systematic literature mapping for educational videogames – FREDDY PAZ

(14:36 – 14:48) Quantifying the usability through a variant of the traditional Heuristic evaluation process – FREDDY PAZ

(14:48 – 15:00) Motion Vector Prediction and Search Range Calculation Architecture for HEVC Motion Estimation – CARLOS SILVA

(15:00 – 15:12) A high-efficient architecture for calculating the determinant in the N-FINDR algorithm on hyperspectral image processing – CARLOS SILVA

(15:12 – 15:24) A 3D Compact Wideband 16×16 Butler Matrix for 4G/3G Applications – RAFAEL CERNA LOLI

(15:24 – 15:36) Assessing the performance of three type of UWB antennas for FMCW GPR imaging – STHEFANY ALVAREZ NAVARRO

(15:36 – 15:48) Computational tool for the intelligent design of gearboxes of cylindrical gears and welded housing – ROSENDO FRANCO

(15:48 – 16:00) Design of a wild multi-hop network to provide 3G service and telehealth for rural peruvian amazon – JUAN PACO

De 2:00 pm a 4:00 pm
POLIVALENTE 2

Desarrollo de productos y procesos

LT 8

(14:00 – 14:12) Tangible Programming Mechatronic Interface for Basic Induction in Programming – FRANCISCO CUELLAR

(14:12 – 14:24) The creation of SanTO: a robot with divine features – FRANCISCO CUELLAR

(14:24 – 14:36) Implementation Plan of Integrated Business Planning (IBP) process in a massive consumption firm – GEORGE GONZALES

(14:36 – 14:48) Máquina de dosificación neumática para el cultivo de semillas – ROSENDO FRANCO

(14:48 – 15:00) AIGEARBOXDESIGNER: software para el diseño de cajas reductoras de engranajes cilíndricos y carcasa soldada – ROSENDO FRANCO

(15:00 – 15:36) MESA REDONDA – Desarrollo de productos y procesos (LT 8)

De 2:00 pm a 4:00 pm
AULA MULTIUSO 4

Ciencia Computacional

LT 9

(14:00 – 14:12) Un protocolo para el desarrollo de videojuegos educativos – JOHAN BALDEÓN

(14:12 – 14:24) El diseño iterativo de la gamificación en una asignatura de ciencias de la computación – JOHAN BALDEÓN

(14:24 – 14:36) Automatic Speech Recognition for Quechua Language – LUIS CAMACHO

(14:36 – 14:48) Completion of cultural heritage objects with rotational symmetry – IVAN SIPIRAN

(14:48 – 15:00) Geometric Matching – IVAN SIPIRAN

(15:00 – 15:12) Face detection on real low-resolution surveillance videos – CÉSAR BELTRÁN

(15:12 – 15:24) ChAnot: An intelligent annotation tool for indigenous and highly agglutinative languages in Peru – ARTURO ONCEVAY / RODOLFO MERCADO

(15:24 – 16:00) MESA REDONDA – Ciencia Computacional (LT 9)

De 4:00 pm a 4:30 pm

Coffe Break + Posters

De 4:30 pm a 5:06 pm
POLIVALENTE 1

TICs

LT 6

(16:30 – 16:42) Preliminary Methodology for the Integration of Lean Construction, BIM and Virtual Reality in the Planning Phase of Structural Intervention in Heritage Structures – XAVIER BRIOSO

(16:42 – 17:06) MESA REDONDA – TICs (LT 6)

De 4:30 pm a 5:06 pm
AULA MULTIUSO 2

Plataforma de Grupos de investigación del Departamento de Ingeniería

EDUARDO ISMODES

De 9:00 am a 5:00 pm
Ambientes NUBECORP

DIÁLOGO DE PARTICIPANTES CON LOS GRUPOS E INSTITUTOS DE INVESTIGACIÓN DEL DEPARTAMENTO DE INGENIERÍA/PRESENTACIÓN DE TRABAJOS NUBECORP

Miércoles, 13 de marzo de 2019

De 9:00 am a 10:00 am
POLIVALENTE 1

Lisa Schmidthuber

(Johannes Kepler University - Austria)

THE EMERGENCE OF LOCAL OPEN GOVERNMENT

De 10:00 am a 10:30 am

Coffe Break + Posters

De 10:30 am a 12:30 pm
POLIVALENTE 1

Ciencias e ingeniería de materiales

LT 3

(10:30 – 10:42) Estudio comparativo de diagrama momento-curvatura en vigas con barras FRP para tres modelos constitutivos del concreto. – DANIEL QUIUN WONG

(10:42 – 10:54) Preliminary study: Preparation and evaluation of paints fabricated from alkyd resin based on sacha inchi oil – DANIEL OBREGÓN

(10:54 – 11:06) Study of zinc tannates prepared with Tara powder (Caesalpinia spinosa) as anticorrosive pigments in alkyd paints and wash primer formulations – ANTONELLA HADZICH

(11:06 – 11:18) El comportamiento de las telas de araña durante el impacto de las presas – JORGE ALENCASTRE

(11:18 – 11:30) Materiales compuestos de superficie sólida elaborados a partir de un jarabe de polimetil metacrilato, trihidróxido de aluminio (ATH) y cargas minerales naturales (CMN) – JULIO ACOSTA

(11:30 – 11:42) Elaboración y caracterización de materiales compuestos de matriz acrílica y trihidróxido de aluminio (ATH) a partir de un jarabe de polimetilmetacrilato (PMMA/MMA) pre-polimerizado vía radicales libres – JULIO ACOSTA

(11:42 – 11:54) Nanoparticulas de Oxido de cobre: Obtención y evaluación de sus propiedades bactericidas – MARIBEL GUZMAN

(11:54 – 12:30) MESA REDONDA – Ciencias e ingeniería de materiales (LT 3)

De 10:30 pm a 11:06 pm
ANFITEATRO

PH D. FORUM

(10:30 – 10:42) Gender violence’s models and discrimination-aware data mining – PILAR HIDALGO

(10:42 – 10:54) Estados de Daño por Sismo Basados en Desplazamiento y Frecuencia para Pilar de Puente de Concreto Armado – JAVIER TAIPE

(10:54 – 11:06) Estudio del equipamiento gastronómico en la industria metalmecánica: La interacción entre procesos de diseño e innovación – CESAR LENGUA

De 10:30 am a 11:06 am
POLIVALENTE 2

PROYECTOS FONDOS CONCYTEC

(10:30 – 10:42) Caracterización biomecánica del gesto técnico de recepción en el voleibol puesta al servicio del entrenamiento deportivo mediante el desarrollo de un aplicativo móvil integrado a un sistema de captura de movimiento low-cost – ELIZABETH VILLOTA

(10:42 – 10:54) Desarrollo de software inteligente de diseño mecánico con miras a incrementar la competitividad de la empresa metalmecánica nacional y orientado a la satisfacción de demandas de la industria minera: aplicación en cajas reductoras de velocidad – ROSENDO FRANCO

(10:54 – 11:06) Diseño y validación de robot móvil con sensado inteligente de fallas en tuberías primarias de agua en Lima Norte – FRANCISCO CUELLAR

(11:06 – 11:18) Sistema de procesamiento de imágenes adaptable y de alta velocidad para clasificar papa andina – CELSO DE LA CRUZ

(11:18 – 11:30) Plataforma avanzada para el estudio in vitro de parámetros toxicológicos de antibióticos de uso en pollos de engorde como alternativa humanitaria y de menor costo de los modelos in vivo – FANNY CASADO

(11:30 – 11:42) Desarrollar un proceso tecnológico que permita producir grafeno a partir de desechos forestales amazónicos – OMAR TRONCOSO

(11:42 – 11:54) Sistema de visualización y simulación de inundaciones para mejora de la gestión de riesgos en zonas vulnerables a huaycos – IVAN SIPIRAN

(11:54 – 12:06) Restauración y conservación de piezas arqueológicas usando aprendizaje profundo y autoencoders convolucionales sobre grafos – IVAN SIPIRAN

(12:06 – 12:18) Aprovechamiento de la semilla de lúcuma (poutería lúcuma) para la extracción del aceite funcional por CO2 supercrítico y el aislamiento de polímeros para el desarrollo de una resina biodegradable – FREDY HUAYTA

(12:18 – 12:30) Desarrollo de un sistema de monitoreo de calidad del aire en zonas urbanas con módulos de medición de bajo costo en tiempo real y técnicas de Inteligencia Artificial – EDWIN VILLANUEVA

De 10:30 am a 12:30 pm
AULA MULTIUSO 4

PROYECTOS FONDOS CONCYTEC

(10:30 – 10:42) Desarrollar un prototipo de Resucitador Manual que proporciona cíclicamente volúmenes de mezcla de aire-oxígeno con presión pico uniforme para evitar lesiones pulmonares o barotrauma de los pacientes – BRUNO CASTILLON

(10:42 – 10:54) Modelo computacional de extracción automática de información de cuerpos de agua para la evaluación del daño provocado por desastre de inundaciones y huaycos mediante el análisis por visión artificial de imágenes satelitales multi-temporales – CÉSAR BELTRAN

(10:54 – 11:06) Corrector ortográfico morfológicamente informado para lenguas aglutinantes peruanas: una contribución a la consolidación de programas de educación intercultural bilingüe en el contexto amazónico – ERASMO GOMEZ / JHON MILLER

(11:06 – 11:18) Obtención de productos y bioproductos con aplicación alimentaria, farmacéutica y cosmética a partir de los residuos provenientes de la industria vitivinícola mediante la implementación de tecnologías limpias, extractivas y fermentativas – FIORELLA CARDENAS / FREDY HUAYTA

(11:18 – 11:30) Determinación de concentraciones de pulpas minerales que reducen el consumo de energía en procesos de molienda de plantas concentradoras por medio de modelamiento numérico y pruebas experimentales – CESAR CELIS

(11:30 – 11:42) Diseño, Desarrollo e Implementación de Prótesis Mioeléctricas personalizadas de mano con retroalimentación háptica empleando tecnologías de fabricación digital en filamentos de plástico reciclado PET de bajo costo – DANTE ELIAS

(11:42 – 11:54) Evaluación y diferenciación de la calidad del pisco en concordancia con la denominación de origen del pisco peruano empleando una nariz electrónica. – FREDDY ROJAS / ÁNGELA PINEDO

(11:54 – 12:06) Diseño y Fabricación de una mini lavadora para fibra de vicuña de 5kg/h – BENJAMIN BARRIGA

(12:06 – 12:18) Diagnóstico de Fallas para Protección de Medio Ambiente y Recursos para Sistemas de Transporte de Hidrocarburos – VICTOR SÁNCHEZ

(12:18 – 12:30) INNOVACIÓN PARA EL ECOTURISMO SOSTENIBLE: Planeamiento Adaptativo y Dinamización de Sistemas de Innovación para el valle de Huyro-Cusco como destino ecoturístico. – MIGUEL HADZICH

De 12:30 pm a 2:00 pm
POLIVALENTE 1

CLAUSURA DEL V ENCUENTRO DE INVESTIGACIÓN E INAUGURACIÓN DEL I ENCUENTRO DE INNOVACIÓN

De 2:00 pm a 5:00 pm

I ENCUENTRO DE INNOVACIÓN

De 9:00 am a 5:00 pm

DIÁLOGO DE PARTICIPANTES CON LOS GRUPOS E INSTITUTOS DE INVESTIGACIÓN DEL DEPARTAMENTO DE INGENIERÍA / PRESENTACIÓN DE TRABAJOS

Ambientes NUBECORP

Compartir en: